Podsumowanie III konkursu fotograficznego LEŚNY ALBUM
Opublikowano: 21.06.2021

autor: Monika Nagowska - ZSCK w Siennicy Różanej

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyła się trzecia edycja Konkursu Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM. Współorganizatorem przedsięwzięcia – podobnie jak rok temu – było Nadleśnictwo Krasnystaw. Honorowym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. W gronie partnerów wspierających organizację konkursu oraz fundatorów nagród znalazło się Koło Łowieckie nr 6 „Jarząbek”, Centrum Kultury w Siennicy Różanej, firma WOJ-POL oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział w Lublinie.



Pierwsze zaproszenia do szkół podstawowych oraz szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w całym województwie lubelskim przekazano w październiku 2020 r. Fotografie nadsyłano do 30 kwietnia 2021 r., natomiast 11 maja zebrała się komisja konkursowa, celem ich oceny i wyłonienia zwycięzców. Jury tworzyli: Waldemar Czajka (przewodniczący), Stanisław Buk, Monika Krysiak, Ewa Dobrzańska-Mochniej, Michał Żywot i Monika Nagowska. Komisja miała niełatwe zadanie. Nadesłano 256 zdjęć prezentujących wysoki poziom umiejętności autorów i ich artystyczne wyczucie. Na fotografiach widać różnorodność polskich lasów i oryginalność ujęcia tematu, zmienność pór roku i pory dnia, piękno kompleksów leśnych oraz urok przyrodniczych detali.
W III Konkursie Fotograficznym im. Augusta Cieszkowskiego LEŚNY ALBUM zdobyli następujący uczniowie:

W kategorii szkół podstawowych (klasy VII i VIII):

I miejsce – Dominik Hawryluk „Park leśny w Pokoju”
II miejsce – Julia Pieniążek „Feeria barw”
III miejsce – Julia Kruk „Z koroną w chmurach”

W kategorii szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

I miejsce – Justyna Barańska „Sarenki – piękne stadko”
II miejsce – Joanna Żdżyłowska „Leśna spiżarnia”
III miejsce – Natalia Grabowska „Kwiecisty dywanik”

Komisja postanowiła wyróżnić prace następujących uczniów: Jakub Stadnik „Kąpiel w słońcu” Amelia Nitrepska „Love las” Nina Leszkowicz „Las”

Dla laureatów i wyróżnionych autorów przygotowano dyplomy i nagrody rzeczowe oraz fotografie w okolicznościowej oprawie. Natomiast dla wszystkich uczestników (90 zakwalifikowanych uczniów) i ich nauczycieli (24 osoby) – upominki i podziękowania za udział w konkursie. Kolejna edycja konkursu przed nami.
Zachęcamy do spacerów po lesie z aparatem fotograficznym i do nadsyłania prac na adres: lesnyalbum@gmail.com.
Serdeczne pozdrawiamy wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów, wszystkich miłośników przyrody i fotografii. Do zobaczenia za rok!

         



Apel skierowany przez PTL i SITLiD do Ministra Klimatu i Środowiska Pana Michała Kurtyki
Opublikowano: 24.03.2021

Apel Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa o aktywne uczestnictwo Polski w dalszych pracach UE nad „Unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030”, uwzględniające specyfikę, dorobek i dotychczasowe osiągnięcia leśnictwa polskiego w ochronie bioróżnorodności.

Apel w linku poniżej: 

http://www.ptl.pl/

http://ptl.pl/posts/opinie




Podziękowanie
Opublikowano: 30.07.2020

autor: Monika Krysiak
 

Podziękowanie dla Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział w Lublinie za pomoc w przygotowaniu II Konkursu
Fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego "Leśny Album" od Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej.

 


 




Laureaci II edycji konkursu fotograficznego "Leśny Album" nagrodzeni !
Opublikowano: 15.05.2020

autor: Monika Krysiak

W dniu 9 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej komisja konkursowa, dokonała oceny zdjęć i wyłonienia zwyciężców II edycji konkursu fotograficznego im. Augusta Cieszkowskiego "Leśny Album" organizowanego przez ZSCKR w Siennicy Różanej oraz Nadleśnictwo Krasnystaw.

Partnerami w organizacji  tegorocznej edycji konkursu było również koło PTL przy Nadleśnictwie Krasnystaw,  Koło Łowieckie nr 6 „Jarząbek”, Centrum Kultury w Siennicy Różanej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Czasopismo Społeczno-Kulturalne „Ziarno” i Czasopismo Artystyczne „Nestor”.
 


Konkurs podobnie jak w ubiegłym roku przeznaczony był dla uczniów z województwa lubelskiego klas VII i VIII szkoły podstawowej, klas III gimnazjum oraz uczniów ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prace oceniało jury pod przewodnictwem Nadleśniczego Nadleśnictwa Krasnystaw i jednocześnie przewodniczącego oddziału PTL w Lublinie - Waldemara Czajki.

Jury tworzyli: Waldemar Czajka (przewodniczący), Stanisław Buk, Monika Krysiak, Michał Żywot i Monika Nagowska. Honorowym patronatem konkurs objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski.

Celem konkursu było propagowanie dziedzictwa przyrodniczego, jakim są lasy, oraz rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką fotografii i promowanie młodych talentów. Spośród 189 nadesłanych zdjęć prezentujących wysoki poziom umiejętności autorów i ich artystyczne wyczucie wyłoniono zwyziężców.
Ogłoszenie wyników odbyło się w sposób zdalny.

Laureaci i wyróżnieni autorzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe (albumy leśne i inne ksiażki) oraz fotografie w okolicznościowej oprawie. Wszystkim uczestnikom (70 uczniów) i ich opiekunom (19 osób) przekazano upominki i podziękowania za udział w konkursie.
Poza tym czasopismo „Ziarno” przyznało własne wyróżnienia 20 uczniom – zdjęcia ich autorstwa wybrano do publikacji na łamach pisma.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz wszystkie prace w formie prezentacji dostępne są na stronie ZSCKR w Siennicy Różanej .

Poniżej prezentujemy kilka  nagrodzonych prac:

I miejsce Mgła w lesie, fot. Emilia Dul     II miejsce Zatracający bezruch, fot. Klaudia Czyż     III miejsce Drzewa drapaczami nieba, fot. Natalia Molas



 



Wyjazd szkoleniowy do RDLP w Gdańsku
Opublikowano: 09.01.2020


autor: Michał Kosikowski

W dniach 12-14 czerwca 2019 r  pracownicy nadleśnictwa oraz członkowie kola PTL przy nadleśnictwie Kraśnik w ramach wyjazdu szkoleniowego odwiedzili nadleśnictwa Kaliska, Kartuzy oraz Gdańsk na terenie RDLP w Gdańsku. Wyjazd połączony był ze szkoleniem z zakresu gospodarki leśnej oraz elementami edukacji ekologicznej.


Pierwszego dnia wyjazdu uczestnicy zwiedzili Cytadelę Twierdzy Grudziądz zapoznając się z historią i przeznaczeniem fortyfikacji oraz wykorzystaniem drewna na cele budowlane do umocnień obronnych. Następna część dnia poświęcona była Nadleśnictwu Kaliska, gdzie zwiedzono najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. Uczestnicy mogli podziwiać walory przyrodniczo-leśne arboretum, a  miejscowy leśniczy przedstawił gatunki drzew znajdujące się na terenie ogrodu oraz omówił proces wyłuszczania nasion sosny w wyłuszczarni nasion położonej na terenie ogrodu.

Kolejnym punktem na terenie Nadleśnictwa Kaliska była mała retencja wykonana w 1997 roku, odtworzenie jeziora Białe Błota. Drugi dzień szkolenia rozpoczął się od pobytu w Nadleśnictwie Kartuzy, gdzie nadleśniczy przybliżył specyfikę funkcjonowania jednostki. Następnie w terenie z-ca nadleśniczego omówił gospodarowanie w drzewostanach bukowych. Kolejnym zagadnieniem była problematyka uprzątania wyłączonych drzewostanów nasiennych poklęskowych (wiatr) oraz ich odnowienie. Nie zabrakło innych aspektów związanych z gospodarką leśną, takich jak: pozyskanie i zrywka, walory przyrodniczo-leśne nadleśnictwa, czy też szkodnictwo leśne i budowa dróg.

W godzinach popołudniowych uczestnicy zwiedzili Centrum Edukacji Regionalnej w Szymbarku, gdzie mogli podziwiać wykorzystanie drewna w budownictwie, jak również najdłuższą deskę oraz największy fortepian na świecie wpisane do rekordów Guinnessa.

Trzeciego dnia odwiedzono Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni. Z-ca nadleśniczego przybliżył w formie prezentacji charakterystykę i specyfikę nadleśnictwa. Uczestnicy wyjazdu zostali zapoznani z punktem edukacyjnym nadleśnictwa ,,Maszewo", omówiono również rolę i problematykę edukacji leśnej w aglomeracjach miejskich. Kolejnym zagadnieniem było gospodarowanie na terenach leśnych w sąsiedztwie dużych aglomeracji miejskich - pozyskanie, odnowienie. Nie zabrakło również elementów takich jak, zagospodarowanie turystyczne lasu, szkodnictwo leśne, budowa infrastruktury oraz problematyka populacji dzika.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do miasta Gdyni, gdzie zwiedzili okręty: Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica , Akwarium Gdyńskie oraz  molo w dzielnicy Orłowo.

Czwartego dnia uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Gdańsk, zaczynając od Archikatedry w Oliwie poprzez Stare Miasto kończąc na Westerplatte.