Wizyta leśników ze Słowacji na terenie RDLP w Lublinie.
Opublikowano: 13.06.2024


autor: Waldemar Czajka

               W dniach od 3 do 6 czerwca br. na terenie RDLP w Lublinie przebywała grupa leśników ze Słowacji.
W dniu 3 czerwca br. na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim przybyłych gości w osobie dyrektora OZ Ŝariŝ Jozefa Krochta wraz 15 leśnikami powitał dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal wraz z przewodniczącym ZO Lubelskiego PTL Waldemarem Czajką oraz nadleśniczym Nadleśnictwa Janów Lubelski Bartłomiejem Kosiarskim.


Waldemar Czajka przedstawił krótką prezentację multimedialną przedstawiającą historię oraz obecną strukturę organizacyjną RDLP w Lublinie wraz z podstawowymi danymi gospodarczymi. Następnie Bartłomiej Kosiarski przedstawił prezentacje o ochronie głuszca w Puszczy Solskiej oraz historii restytucji żubra na terenie LKP Lasy Janowskie. Odbyto również spacer po arboretum przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej. W godzinach popołudniowych goście zwiedzili muzeum fotografii w Janowie Lubelskim, zapoznali się z barwną historią okolicznych terenów związaną z okresem II Wojny Światowej oraz zwiedzili okoliczne zabytki.

             

W dniu następnym, na terenie Nadleśnictwa Rudnik goście poznali zakres działalności i osiągnięcia największego w Polsce Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych oraz zapoznali się z produkcją szkółkarską na nowo zmodernizowanej szkółce leśnej „Pięć Stawideł”. Następnie zwiedzili Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem oraz Ośrodek garncarski w Łążku. Opiekę nad gośćmi na terenie ww. nadleśnictwa sprawował zastępca nadleśniczego Tomasz Maślach.

         

Ostatniego dnia pobytu, czyli w dniu 6 czerwca 2024 r., nadleśniczy Waldemar Kuśmierczyk przedstawił prezentację dotyczącą działalności Nadleśnictwa Gościeradów oraz produkcji sadzonek na największej szkółce kontenerowej z terenu RDLP w Lublinie. Ponadto goście zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony biernej starodrzewu jodłowego w rezerwacie przyrody „Marynopole”. Następnie leśnicy słowaccy zwiedzili Kazimierz Dolny, którego historię i zabytki poznali dzięki pani Marzenie Puzio, która jest  przewodnikiem, a zarazem pracownikiem Nadleśnictwa Puławy.

         



Dzień Patrona Szkoły w ZSL w Biłgoraju
Opublikowano: 22.11.2023

autor: Barbara Magdziarz

W dniu 7 listopada 2023 roku w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, w których uczestniczyli: Andrzej Borowiec - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Andrzej Kluczkowski - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Waldemar Czajka - Przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, Mariusz Szabat - Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj, Dominik Chwiej - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj oraz Ksiądz Pułkownik Józef Michalik.


Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Chrystusa Króla pod przewodnictwem ks. płk. Józefa Michalika. W dalszej części obchodów odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych Technikum Leśnego im. Polskiego Towarzystwa Leśnego, prezentacja dotycząca Polskiego Towarzystwa Leśnego, uroczyste przyjęcie nowych członków do Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz część artystyczna i konkurs związany z patronem myśliwych Św. Hubertem.
 
          
--
         

fot. Uczniowie z ZSL w Biłgoraju



Upamiętnienie Dnia Wszystkich Świętych przez koło PTL przy ZSL w Biłgoraju
Opublikowano: 17.11.2023


autor: Barbara Magdziarz

W przeddzień 1 Listopada 2023 roku – Dnia Wszystkich Świętych Szkolne Koło PTL zainicjowało akcję MEiN „Szkoła pamięta” upamiętniającą zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju oraz leśników współpracujących ze szkołą.


Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili biłgorajskie cmentarze i na grobach zapalili symboliczne znicze.

Nie umiera ten, kto trwa w sercach pamięci naszej”. ks. J.Twardowski

         

--

    
 



Wyjazd członków koła PTL ZSL w Biłgoraju do Poleskiego Parku Narodowego
Opublikowano: 09.11.2023


autor: Barbara Magdziarz

W dniu 14 września 2023 roku grupa 28 uczniów ze szkolnego Koła PTL wyjechała na „wykopki” do Poleskiego Parku Narodowego.


Naszym zadaniem było wykopywanie jaj i młodych żółwi z lęgowisk. Po przyjeździe podzielono nas na mniejsze grupy tak aby nie uszkodzić gniazd. Każde z nich zostało wcześniej odpowiednio ponumarowane i zaznaczone przez pracowników PPN oraz pokryte siatką zabezpieczającą przed drapieżnikami.  W czasie wykopywania żółwi uczniowie zapisywali numer gniazda, określali ilość wykopanych żółwi oraz ilość jaj w gnieździe. Tego dnia udało się z 22 powierzchni wykopać 175 żółwi oraz 41 jaj. Żółwiki i jaja po wykopaniu trafiły do Ośrodka Ochrony Żółwia, gdzie w odpowiednim dla nich czasie i miejscu zostaną wypuszczone na wolność.
W ubiegłym roku mieliśmy już też przyjemność wypuszczać podhodowane żółwiki w PPN. Bardzo dziękujemy pracownikom Poleskiego Parku Narodowego za zaufanie i zaproszenie na tak ciekawe zajęcia terenowe.

              



122 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 06.10.2023

autor: Monika Krysiak


W dniach 7 - 9 września 2023 r. Polskie Towarzystwo Leśne przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu zorganizowało w Wałbrzychu sesję naukową  pn. "Wielofunkcyjna gospodarka leśna dla realizacji współczesnych potrzeb ochrony środowiska i oczekiwań społecznych".

W wydarzeniu uczestniczyli również delegaci Oddziału PTL w Lublinie wraz z przewodniczącym Oddziału Waldemarem Czajką.

W zjeździe wzięli udział również uczniowie klas IV Jakub Ozga i Filip Szadkowski reprezentując Szkolne Koło PTL ZSL w Biłgoraju. Coroczny udział uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju w zjeździe to dla nich wielkie wyróżnienie oraz motywacja do dalszego rozwoju.


Pierwszego dnia konferencji wygłoszony został szereg referatów poruszających tematykę między innymi przewidywanych zagrożeń dla trwałości lasów w Polsce, oczekiwań społecznych, kierunków zmian w zasadach hodowli lasu, czy wyzwań ochrony lasu wobec współczesnych potrzeb i uwarunkowań gospodarki leśnej.

Po wygłoszeniu referatów odbyła się dyskusja panelowa: Na ile propozycje zmian w zasadach i instrukcjach regulujących gospodarkę leśną odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom społecznym ?

Drugi dzień tradycyjnie poświęcony był sesjom terenowym, gdzie organizatorzy zadbali o prezentację różnorodnych zagadnień w terenie wrocławskiej dyrekcji lasów państwowych, dzięki trasom przygotowanym przez nadleśnictwa: Jugów, Miękinia, Wałbrzych, Jawor i Świdnica. Uczestnicy mogli podziwiać walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu.

Wydarzeniu towarzyszył 122 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Wnioski ze 122 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego dostępne są na stronie PTL Zarządu Głównego: http://www.ptl.pl/posts/wnioski-zjazdow-krajowych

W ostatnim dniu zjazdu przyjęto protokół ze 121 Zjazdu Delegatów PTL, wysłuchano sprawozdań Sekretarza Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej, podjęto uchwały oraz udekorowano zasłużonych członków Polskiego Towarzystwa Leśnego Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi - http://lublin.ptl.pl/odznaki.html

Organizatorom dziękujemy za gościnność oraz doskonałe przygotowanie części naukowo-poznawczej jak i części statutowej Zjazdu.

         

.......
         
 
 


fot. Monika Krysiak,
       Dariusz Haczykowski