Współorganizacja Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu
Opublikowano: 07.02.2019

autor: Bartłomiej Kosiarski

W dniu 8 czerwca 2018 roku członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Janów Lubelski brali udział w organizacji Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Obchody  połączone były z odsłonięciem pomnika "Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę" oraz sadzeniem pamiątkowego "Dęba Niepodległości" wyhodowanego z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

         Akcja sadzenia "Kronodrzewko"
Opublikowano: 05.02.2019


autor: Hubert Klubek

W dniu 20 października 2018 r.  pracownicy oraz członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Nowa Dęba wzięli udział w akcji sadzenia drzew "Kronodrzewko".

         Pamiątkowe odsłonięcie kamienia
Opublikowano: 01.02.2019

autor: przewodniczący koła PTL przy nadleśnictwie Radzyń Podlaski

W dniu 11 listopada 2018 r. koło PTL przy Nadleśnictwie Radzyń Podlaski było współorganizatorem uroczystości związanej z odsłonięciem pamiątkowego kamienia w miejscu stacjonowania księdza Stanisława Brzózki podczas powstania styczniowego w leśnictwie Brzozowica. Odprawiono również mszę św. w intencji Ojczyzny.

         


 Wręczenie srebrnych odznak
Opublikowano: 30.11.2018

autor: Waldemar Czajka

W dniu 23 listopada br. podczas obchodów 100- lecia Nadleśnictwa Puławy wręczono srebrne odznaki zasłużonym członkom Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddziału w Lublinie.

    


         

         

fot. Marzena PuzioŚwięto Patrona Szkoły w Biłgoraju
Opublikowano: 29.11.2018

autor: Barbara Magdziarz

W dniu 6 listopada 2018 r. w Technikum Leśnym w Biłgoraju świętowano Dzień Patrona Szkoły czyli Polskiego Towarzystwa Leśnego. Szczególny charakter tego dnia podkreślił przyjazd do naszej szkoły przedstawicieli władz Zarządu Głównego PTL w osobach – honorowego przewodniczącego  pana prof. Andrzeja Grzywacza, przewodniczącego Oddziału Lubelskiego pana Waldemara Czajki oraz uczniów ze Szkolnego Koła PTL z Technikum Leśnego w Białowieży. Uroczystość trwała cały dzień.


Cześć oficjalna to przede wszystkim uroczyste wręczenie odznak PTL 44 nowym członkom Szkolnego Koła PTL w naszej szkole. Dodatkowo przewodniczący Oddziału Lubelskiego PTL pan Waldemar Czajka podziękował uczniom naszego technikum za czynne uczestnictwo w dniu 12 października 2018 r w uroczystości sadzenia „100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w Krasnymstawie. Uczniowie i zaproszeni goście wysłuchali również wykładów o tematyce leśno-historycznej. Pierwszy wystąpił pan prof. Andrzej Grzywacz, następny pan Marian Kurzyna i uczeń Mateusz Kasiak. Na zakończenie obejrzeliśmy montaż słownomuzyczny przygotowany przez naszych uczniów przybliżający nam walkę o odzyskanie niepodległości przez Polaków.

         

W drugiej części święta czynnie brała udział młodzież czyli członkowie PTL ze szkół  z Białowieży i Biłgoraja. Zaczęliśmy przygotowania do debaty – Czy nadmiernie rozwijające się populacje zwierząt w polskich lasach przyczynią się do zniesienia zakazu ich polowań? Na początku odbyły się zajęcia warsztatowe, gdzie uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie przedstawienie jak na obecny las i człowieka patrzą wybrane gatunki zwierząt czyli wilk, niedźwiedź, łoś, bóbr, jastrząb i żubr. Druga część polegała na przedstawieniu punktu widzenia ludzi na ekosystem leśny czyli leśników, ekologów, rolników, pasjonatów jazdy po lesie czyli tzw. offroadowców, turystów, którzy chętnie chodzą po lesie i myśliwych.

Taka forma zajęć była bardzo interesująca i motywująca do czynnego uczestnictwa, a zdobyta wiedza na pewno przyda się do debaty, którą mamy nadzieję przeprowadzić już w Białowieży. Na podsumowanie święta spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. Był to czas wspólnego śpiewu, zabawy i snucia planów na przyszłość. Niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Mamy nadzieję, że było to pierwsze spotkanie rozpoczynające tradycję wspólnej pracy kół PTL działających przy technikach leśnych.

         

Nagrania dostępne są na stronie: ZSL w Biłgoraju.