Udział w 119 zjeździe Delegatów Oddziałów PTL w Darłówku
Opublikowano: 23.09.2019

autor: Monika Krysiak

W dniach 12-14 września 14 osobowa grupa delegatów z Oddziału PTL w Lublinie wzięła udział w 119 Zjeździe Krajowym Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się w Darłówku na terenie RDLP w Szczecinku. Hasłem przewodnim zjazdu była "Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody". Tegoroczny zjazd miał charakter sprawozdawczy.


Pierwszy dzień rozpoczął się wystąpieniem zaproszonych gości, a wśród nich m.in. pani wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej, a następnie sesją naukową na temat "Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody" i referatami dotyczącymi zasad prowadzenia gospodarki leśnej.

Drugi dzień poświęcony był wyjazdom terenowym, gdzie do wyboru mieliśmy 5 doskonale przygotowanych tras przybliżających ciekawe tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odwiedzając między innymi nadleśnictwa: Ustka, Niedźwiady, Osusznica, Borne Sulinowo, Szczecinek, Czarne Człuchowskie, Sławno, Warcino i Polanów. Podczas sesji terenowych mieliśmy możliwość poznania m.in.: walorów przyrodniczych Słowińskiego Parku Narodowego, buczyny pomorskiej w rezerwacie Bukowa, zwiedzenia zamków krzyżackich w Człuchowie i Bytowie, rezerwatu Cisy w Czarnem, odwiedzenia Technikum Leśnego w Warcinie oraz malowniczych terenów LKP Lasy Środkowopomorskie wraz z elementami kultury regionu.

W ostatnim dniu zjazdu m.in.: przyjęto protokół ze 118 Zjazdu Delegatów PTL, wysłuchano sprawozdań Sekretarza Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej, podjęto uchwały oraz przyznano Odznaki Honorowe Towarzystwa.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za gościnność oraz profesjonalne przygotowanie sesji naukowej.

Wnioski ze 119 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego w Darłówku - na stronie PTL Zarząd Główny.

         

              

fot. Michał Jarosz
fot. Alina Bajko
 Laureaci konkursu "Leśny Album " nagrodzeni !
Opublikowano: 25.03.2019

autor: Monika Krysiak

20 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego „Leśny Album”.  Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Krasnystaw oraz oddział PTL w Lublinie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z województwa lubelskiego  klas VII i VIII szkoły podstawowej, klas III gimnazjum oraz uczniów ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do konkursu przystąpiło 42 uczestników przesyłając 121 fotografii.

         


Tematem zdjęć był krajobraz leśny lub jego elementy przyrodnicze. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Nadleśniczego Nadleśnictwa Krasnystaw i jednocześnie przewodniczącego oddziału PTL w Lublinie – Waldemara Czajki. 
W uroczystości wzięli udział również członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Krasnystaw - Monika Krysiak i Aleksandra Szewczyk. Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu ufundowało między innymi Nadleśnictwo Krasnystaw oraz oddział PTL w Lublinie.

W swoim wystąpieniu przewodniczący Waldemar Czajka wspomniał między innymi o znaczeniu Lasów Państwowych oraz zwiększaniu lesistości Polski na przełomie wieków. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczył reprint wydany na zlecenie oddziału PTL w Lublinie. Opracowanie jest skorowidzem leśnym na rok 1909 zawierającym wiadomości statystyczne i historyczne z dziedziny leśnictwa oraz spis właścicieli lasów w Królestwie Polskim. W książce jest również wzmianka o Auguście Cieszkowskim - patronie szkoły "Dobra Surchów. Wł, hr. August Cieszkowski w Surchowie p. Krasnystaw. Obszar lasu 1562 morg".

         

Więcej informacji o tym wydarzeniu można usłyszeć na antenie Katolickiego Radia Zamość w audycji „Leśne Radio”.

fot. Aleksandra SzewczykWspółorganizacja Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu
Opublikowano: 07.02.2019

autor: Bartłomiej Kosiarski

W dniu 8 czerwca 2018 roku członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Janów Lubelski brali udział w organizacji Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Obchody  połączone były z odsłonięciem pomnika "Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę" oraz sadzeniem pamiątkowego "Dęba Niepodległości" wyhodowanego z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.

         Akcja sadzenia "Kronodrzewko"
Opublikowano: 05.02.2019


autor: Hubert Klubek

W dniu 20 października 2018 r.  pracownicy oraz członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Nowa Dęba wzięli udział w akcji sadzenia drzew "Kronodrzewko".

         Pamiątkowe odsłonięcie kamienia
Opublikowano: 01.02.2019

autor: przewodniczący koła PTL przy nadleśnictwie Radzyń Podlaski

W dniu 11 listopada 2018 r. koło PTL przy Nadleśnictwie Radzyń Podlaski było współorganizatorem uroczystości związanej z odsłonięciem pamiątkowego kamienia w miejscu stacjonowania księdza Stanisława Brzózki podczas powstania styczniowego w leśnictwie Brzozowica. Odprawiono również mszę św. w intencji Ojczyzny.