Święto Patrona Szkoły w Technikum Leśnym w Biłgoraju
Opublikowano: 25.11.2019


autor: Barbara Magdziarz


W dniu 20 listopada 2019 r. w Technikum Leśnym im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju miała miejsce uroczystość pn. święto Patrona Szkoły. Z tej okazji do szkoły przybył Zastępca Przewodniczącego Oddziału Lubelskiego PTL pan Piotr Mróz i wręczył 78 nowym członkom Szkolnego Koła PTL znaczki i legitymacje.

         


W tym dniu przedstawiono również nową inicjatywę Szkolnego Koła PTL mianowicie 8 portretów nieżyjących już leśników. Portrety wykonali uczniowie, członkowie PTL, w celu upamiętnienia postaci wyjątkowych ludzi. W większości przypadków to leśnicy pracujący niegdyś na terenie nadleśnictwa Biłgoraj, którzy walczyli o wolność Polski podczas II wojny światowej często płacąc za to najwyższą cenę – tracąc życie.

Oprócz portretów przygotowano również ich życiorysy, aby przypomnieć życie osób, które były wyjątkowe i mogą stać się przykładem dla młodego pokolenia leśników. Autorzy portretów zostali nagrodzeni, każdy w prezencie otrzymał latarkę czołową. Uroczystość uświetnili także pracownicy naukowi dwóch wiodących wydziałów leśnych w kraju: pan profesor Jarosław Socha, Kierownik Katedry, Koordynator dyscypliny: nauki leśne na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz pan prof. Henryk Żybura Dziekan Wydziału Leśnego, Katedra Hodowli Lasu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wykłady poparte prezentacjami miały charakter wykładów akademickich czyli dla uczniów naszej szkoły były przykładem jak będą wyglądać przyszłe ich zajęcia już na studiach. Tematyka wykładów również była intrygująca ponieważ dotyczyła wyzwań przyszłości. Zmiany klimatyczne wymuszają na leśnikach zmianę poglądów czy nawet zmianę zadań jakie będą musieli wykonywać, aby utrzymać bioróżnorodność naszych lasów.

         
------

         

fot. Wiktoria Lis
fot. Martyna Zając



Wyjazd szkoleniowy do Roztoczańskiego Parku Narodowego
Opublikowano: 02.10.2019

autor: Barbara Magdziarz

W dniu 19 września 2019 r. członkowie szkolnego Koła PTL przy Technikum Leśnym w Biłgoraju uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym, realizowanym z projektu ,,Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego’’. Grupa liczyła 48 uczniów i 2 opiekunów.
 


Projekt obejmował zajęcia terenowe ścieżką na Bukową Górę i Piaseczną Górę, po wydmie na Stawy Echo.
Zaraz po przyjeździe do siedziby RPN w Zwierzyńcu grupa została podzielona na podgrupy. Wykonywaliśmy zadania związane z obserwacją drzewostanu pod względem zróżnicowania roślinności, występowania owadów, mierzenia poziomu hałasu, wartości temperatury, wilgotności powietrza oraz odczynu gleby. Każda z grup miała przydzielony obszar lasu, który badała, a na koniec miała za zadanie przedstawić wyniki obserwacji.

Pracowity i pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

        



Udział w 119 zjeździe Delegatów Oddziałów PTL w Darłówku
Opublikowano: 23.09.2019

autor: Monika Krysiak

W dniach 12-14 września 14 osobowa grupa delegatów z Oddziału PTL w Lublinie wzięła udział w 119 Zjeździe Krajowym Polskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się w Darłówku na terenie RDLP w Szczecinku. Hasłem przewodnim zjazdu była "Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody". Tegoroczny zjazd miał charakter sprawozdawczy.


Pierwszy dzień rozpoczął się wystąpieniem zaproszonych gości, a wśród nich m.in. pani wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej, a następnie sesją naukową na temat "Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody" i referatami dotyczącymi zasad prowadzenia gospodarki leśnej.

Drugi dzień poświęcony był wyjazdom terenowym, gdzie do wyboru mieliśmy 5 doskonale przygotowanych tras przybliżających ciekawe tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odwiedzając między innymi nadleśnictwa: Ustka, Niedźwiady, Osusznica, Borne Sulinowo, Szczecinek, Czarne Człuchowskie, Sławno, Warcino i Polanów. Podczas sesji terenowych mieliśmy możliwość poznania m.in.: walorów przyrodniczych Słowińskiego Parku Narodowego, buczyny pomorskiej w rezerwacie Bukowa, zwiedzenia zamków krzyżackich w Człuchowie i Bytowie, rezerwatu Cisy w Czarnem, odwiedzenia Technikum Leśnego w Warcinie oraz malowniczych terenów LKP Lasy Środkowopomorskie wraz z elementami kultury regionu.

W ostatnim dniu zjazdu m.in.: przyjęto protokół ze 118 Zjazdu Delegatów PTL, wysłuchano sprawozdań Sekretarza Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej, podjęto uchwały oraz przyznano Odznaki Honorowe Towarzystwa.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za gościnność oraz profesjonalne przygotowanie sesji naukowej.

Wnioski ze 119 Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego w Darłówku - na stronie PTL Zarząd Główny.

         

              

fot. Michał Jarosz
fot. Alina Bajko
 



Laureaci konkursu "Leśny Album " nagrodzeni !
Opublikowano: 25.03.2019

autor: Monika Krysiak

20 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego „Leśny Album”.  Patronat nad konkursem objęło Nadleśnictwo Krasnystaw oraz oddział PTL w Lublinie. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z województwa lubelskiego  klas VII i VIII szkoły podstawowej, klas III gimnazjum oraz uczniów ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do konkursu przystąpiło 42 uczestników przesyłając 121 fotografii.

         


Tematem zdjęć był krajobraz leśny lub jego elementy przyrodnicze. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Nadleśniczego Nadleśnictwa Krasnystaw i jednocześnie przewodniczącego oddziału PTL w Lublinie – Waldemara Czajki. 
W uroczystości wzięli udział również członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Krasnystaw - Monika Krysiak i Aleksandra Szewczyk. Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu ufundowało między innymi Nadleśnictwo Krasnystaw oraz oddział PTL w Lublinie.

W swoim wystąpieniu przewodniczący Waldemar Czajka wspomniał między innymi o znaczeniu Lasów Państwowych oraz zwiększaniu lesistości Polski na przełomie wieków. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczył reprint wydany na zlecenie oddziału PTL w Lublinie. Opracowanie jest skorowidzem leśnym na rok 1909 zawierającym wiadomości statystyczne i historyczne z dziedziny leśnictwa oraz spis właścicieli lasów w Królestwie Polskim. W książce jest również wzmianka o Auguście Cieszkowskim - patronie szkoły "Dobra Surchów. Wł, hr. August Cieszkowski w Surchowie p. Krasnystaw. Obszar lasu 1562 morg".

         

Więcej informacji o tym wydarzeniu można usłyszeć na antenie Katolickiego Radia Zamość w audycji „Leśne Radio”.

fot. Aleksandra Szewczyk



Współorganizacja Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu
Opublikowano: 07.02.2019

autor: Bartłomiej Kosiarski

W dniu 8 czerwca 2018 roku członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Janów Lubelski brali udział w organizacji Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Obchody  połączone były z odsłonięciem pomnika "Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę" oraz sadzeniem pamiątkowego "Dęba Niepodległości" wyhodowanego z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka.