Informacja z zebrania Zarządu oraz Przewodniczących Kół Oddziału PTL
Opublikowano: 05.12.2017


autor: Ewa Drzewiecka

W zebraniu, które odbyło się 24 listopada 2017 r w Centrum Edukacyjno - Submisyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw
uczestniczyli członkowie Głównej Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego, Zarządu Oddziału, Komisji rewizyjnej oraz Przewodniczący Kół PTL. 


1. Przewodniczący ZO PTL a zarazem członek Głównej Komisji Rewizyjnej Waldemar Czajka i członek honorowy Zdzisław Kotuła dokonali wręczenia odznaczeń :
a) Złotą Odznakę Honorową PTL – otrzymali:
  • koleżanka Lidia Sadowska (Koło PTL przy RPN w Zwierzyńcu), 
  • kolega Adam Kornat (Koło PTL przy RDLP w Lublinie),
b) Srebrne Odznaki Honorowe PTL – otrzymali: 
  • kolega Krzysztof Dźwierzyński (Koło PTL przy Nadleśnictwie Chełm), 
  • kolega Mirosław Potapiuk (Koło PTL przy RDLP w Lublinie).
2. W imieniu dyrektora RDLP w Lublinie głos zabrał zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Adam Kornat, który podziękował za zaproszenie na spotkanie i dobrą 
współpracę.  Wyraził również podziw dotyczący dynamiki wzrostu liczebności członków, zapewnił o życzliwości dla PTL oraz zadeklarował pomoc w dalszej działalności Oddziału. Ponadto przedstawił wyniki z realizacji zadań gospodarczych w RDLP w Lublinie wskazując, że nie ma opóźnień w ich realizacji. Wspomniał o problemach w prowadzeniu gospodarki leśnej wynikających z warunków klimatycznych, które sprzyjają gradacjom szkodników. Wydawało się, że już została opanowana sytuacja związana z masowym pojawem kornika ostrozębnego, jednak stanowi on nadal duże zagrożenie dla drzewostanów nie tylko w RDLP w Lublinie ale i w całym kraju.
 
3. Lucjan Cimek przedstawił referat pod tytułem „Konspiracyjna ochrona lasów w powiecie krasnostawskim”.
Prelegent w sposób bardzo ciekawy przedstawił zagadnienie ochrony lasów w okresie działań wojennych.

4. Kol Michał Jarosz Przewodniczący Koła PTL przy Nadleśnictwie Krasnystaw omówił wnioski ze 117 Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz sympozjum pn.: „Gospodarka i ochrona przyrody w lasach w oczekiwaniach społecznych”, opublikowane na stronie internetowej Zarządu Głównego PTL.

5. Kol. Mariusz Szwed przedstawił relację z wyjazdu szkoleniowego na Białoruś, który odbył się w wrześniu br.

6. W imieniu Skarbnik Leszka Dmitrocy, kolega Stanisław Stanibuła omówił sprawy finansowe oddziału oraz skierował apel o przekazywanie darowizn na konto PTL. Według przekazanego sprawozdania stan osobowy Oddziału PTL wynosi 582 osoby w tym: 112 uczniów i 133 osoby spoza LP.

7. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej koleżanka Lidia Sadowska przedstawiła zebranym sprawozdanie komisji. Podkreśliła, że Zarząd Oddziału prowadzi gospodarkę finansową wyłącznie za pośrednictwem konta bankowego.

8. Wystąpienia przewodniczących Kół ZO PTL w Lublinie.
 
  • W imieniu przewodniczącego Koła przy RPN w Zwierzyńcu informację przekazała koleżanka Lidia Sadowska wskazując na udział członków w posiedzeniach Komisjach Założeń Planu dla nadleśnictw. Ponadto odczytała i przekazała na ręce zastępcy dyrektora RDLP w Lublinie Adama Kornat, list dyrektora Parku Narodowego adresowany do dyrektora RDLP w Lublinie. List zawiera podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia polegającego na przygotowaniu i wydrukowaniu map „Roztocze różnorodność przyrodnicza i dziedzictwo kulturowe”. Mapy obejmują Roztocze od Kraśnika [część zachodnia] Zwierzyńca [część Środkowa] oraz Horyńca i Lwowa [część południowa]. Prezentowana publikacja zdobyła I miejsce w kategorii Mapa Turystyczna w konkursie Mapa Roku 2015. Wydanie II publikacji było realizowane również ze środków Funduszu Leśnego.
 
  • Kolega Stanisław Stanibuła wyraził aprobatę dla kontytuowania zagranicznych wyjazdów szkoleniowo turystycznych [Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina].
 
  • Lucjan Cimek w swoim wystąpieniu przedstawił historię drewnianego kościoła zbudowanego w latach 1797-1799 w Borowicy pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława Biskupa.  Kościół zbudowano z drewna modrzewiowego, na planie ośmioboku, zaś rzut poziomy wnętrza przyjmuje kształt krzyża greckiego ze ściętymi ukośnie u nasady narożami wewnętrznymi. W narożach tych umieszczono osiem potężnych kolumn grupowanych parami, które dźwigają belkowanie zwieńczenia świątyni oraz dach. Podkreślił, że kościół wymaga wykonania prac remontowanych. Poprosił o wsparcie finansowe na wykonanie prac remontowych w Kościele stanowiącym zabytek architektury sakralnej.

9. Dyskusję zdominował temat ochrony lasów w okresie prowadzonych działań wojennych oraz postawa leśników w okresie działań wojennych.

10. Sprawy różne - wolne wnioski: Kolega Adam Kornat zgłosił propozycję aby ZO PTL w Lublinie rozważył możliwość ufundowania sztandaru dla oddziału PTL w Lublinie oraz wykorzystywania w prowadzeniu szkoleń z zakresu gospodarki leśnej byłych pracowników RPN i LP, będących członkami PTL. Kolega Waldemar Czajka poinformował, że Zarząd Oddziału na kolejnym zebraniu zajmie się zgłoszonymi w trakcie zebrania tematami. Ponadto kolega przewodniczący omówił inicjatywę PTL dotyczącą upamiętnienia 100 lecia Odrodzenia Polski, do której włączyły się również Kola z PTL z Oddziału w Lublinie.

Ustalenia:
  • do Nadleśnictw zostanie przekazane pismo wraz z projektem porozumienia z gminami na realizację nasadzeń dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości po okresie zaborów, Zarząd pozytywnie rozpatrzył 50 deklaracji członkowskich przedłożonych przez Koła, 
  • termin kolejnego zebrania ZO PTL w Lublinie zaplanowano na styczeń 2018 roku.

           

 



Oficjalne przyjęcie nowych członków do Szkolnego Koła PTL przy Technikum Leśnym w Biłgoraju
Opublikowano: 28.11.2017

autor: Barbara Magdziarz

W dniu 9 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju odbyło się Święto Patrona Szkoły. Do szkoły przybył zastępca Przewodniczącego Oddziału Lubelskiego PTL Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Pan Piotr Mróz i wręczył odznaki wraz z legitymacjami 50 nowym członkom PTL. Uczniowie bardzo poważnie traktują swoje członkostwo w tej szacownej organizacji licząc, że nauczą się w niej lepiej przyszłego swojego zawodu i będą mogli na bieżąco przyglądać się pracy swoich starszych kolegów. Może właśnie dlatego Szkolne Koło PTL działające w naszej szkole jest największym młodzieżowym kołem w Polsce.

         


         



Wyjazd szkoleniowo-integracyjny z zakresu gospodarki leśnej do RDLP Krosno
Opublikowano: 26.06.2017


autor: Bartłomiej Kosiarski

W dniach 8-11 czerwca 2017 roku Nadleśnictwo Janów Lubelski przy udziale członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Janów Lubelski zorganizowało wyjazd szkoleniowo - integracyjny do RDLP Krosno - odwiedzając nadleśnictwa: Ustrzyki Dolne, Stuposiany, Baligród oraz arboretum w Bolestraszycach.
Celem wyjazdu było zapoznanie się ze specyfiką pracy leśników w terenach górskich, na obszarach chronionych oraz pogłebienie wiedzy i wymiana doświadczeń m.in. w zakresie edukacji przyrodniczej i rozbudowy arboretum.

Arboretum w Bolestraszycach         

Poniżej relacja z wyjazdu:


DZIEŃ 1 (CZWARTEK) - 08.06.2017 r.

1. Przemyśl i okolice

  • Zwiedzanie zespołu parkowo-zamkowego w Krasiczynie.
  • Arboretum w Bolestraszycach – zapoznanie się z historią powstania arboretum, specyfiką utrzymania poszczególnych ogrodów tematycznych jak również  możliwością uzyskania dotacji zewnętrznych na prowadzenie arboretum oraz ich rozliczanie.
W programie było również: zwiedzanie Fortu XII Werner – umocnień XIX wiecznej Twierdzy Przemyśl oraz zwiedzanie Przemyśla: Stare Miasto, bunkier Mołotowa - wzgórze zamkowe - dwie katedry rzymsko- i grekokatolicka - wejście na Wieżę Katedralną - dzwony, zegary i panorama miasta - rynek z podcieniami - przemyskie podziemia - kościół karmelitów - mury miejskie - ul. Franciszkańska - dworzec główny.

2.  Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne – zapoznanie się z burzliwą historią tych terenów w okresie XX wieku.

DZIEŃ 2 (PIĄTEK) -  09.06.2017 r.

1.  Nadleśnictwo Stuposiany

Prezentacja Nadleśnictwa
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem - historia prowadzenia żubrów linii białowiesko-karpackiej, obecna działalność, odbudowa stada wolnościowego Górny San II,
Muzeum wypału węgla drzewnwgo w Mucznem
Kościół zbudowany przez leśników p.w. Św Huberta w Mucznem
Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem – działalność i specyfika funkcjonowania, Pawilon Wystawowy, LKP Lasy Bieszczadzkie – specyfika, działalność edukacyjna, walory przyrodnicze i turystyczne.

2. Nadleśnictwo Baligród

Zapoznaliśmy się z walorami przyrodniczymi Nadleśnictwa (diaporama), historią Nadleśnictwa a także zwiedziliśmy ogród edukacyjny.
Dawna wieś Łubne: historia i proces wypalania węgla drzewnego w retortach, a następnie najgrubsza jodła w Polsce „Lasumiła” przejście ścieżką przyrodniczą i przedstawienie obiektów małej retencji górskiej - rozliczanie projektów to kolejne punkty z trasy wyjazdu szkoleniowego.

         

DZIEŃ 3 (SOBOTA) - 10.06.2017 r.

1. Zapora solińska

Zwiedzanie wnętrz Zapory solińskiej podczas którego dowiedzieliśmy się o historii budowy tamy oraz obecną pracą elektrowni wodnej „Solina” i „Myczkowce” a następnie rejs statkiem wycieczkowym po „bieszczadzkim morzu”. Spacer po zaporze, przejście od Soliny - Jawor na drugą stronę.

2. Bieszczadzki Park Narodowy

Walory przyrodnicze, charakterystyka ochrony przyrody prowadzona w Bieszczadzkim Parku Narodowym - wyjście na Połoninę Wetlińską1228m npm. z przełęczy Wyżniańskiej - pomnik Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc oraz słynne najwyżej położone schronisko górskie w Bieszczadach - Chatka Puchatka.

DZIEŃ 4 (NIEDZIELA) 11.06.2017 r.

1. Kolej Zakarpacka

Wyjazd na Ukrainę. Przejazd malowniczą trasą przez Chyrów (konwikt jezuickie) - Stary Sambor- Jasienica Zamkowa (cerkiew św. Michała w Jasienicy Zamkowej z XVIII w. wraz ze stojąca przy niej potężną dzwonnicą z 1790)- Rozłucz (w odległości około 3 km od wsi, w rejonie szczytu Czontyjówki (913 m n.p.m.), znajduje się źródło rzeki Dniestr). Przyjazd do Sianek. Na długości 18 km przejeżdżaliśmy przez 6 tuneli (najdłuższy 908m) i aż 27 wiaduktów! Trasa opada 18 serpentynami 370m w dół w dolinę rzeki Uż. Podróż dostarcza ogromu wrażeń i co chwilę pozwala obserwować wcześniej przebyte odcinki trasy. Wzbudza też podziw dla śmiałości projektantów i budowniczych, którzy zdecydowali się na poprowadzenie toru kolejowego w tak trudnym terenie górskim. Oprócz pociągów pasażerskich ze stacji w Siankach wyruszają w dół składy towarowe asekurowane przez 3 lokomotywy (dwie z przodu i jedną z tyłu!). Linia powstała w 1905 roku dla połączenia centrum ówczesnej monarchii austro-węgierskiej ze Lwowem. Mieczysław Orłowicz stwierdził o niej – „najpiękniejsza linia kolejowa północnych Karpat”.

    


W zorganizowanym wyjeździe szkoleniowo – integracyjnym wzięło udział 36 osób w tym 24 członków PTL przy ogólnej liczbie członków Koła 53 osoby.
 



Relacja z Ekologicznego Forum Młodzieży - Puszcza Białowieska 9-10 czerwca 2017 r.
Opublikowano: 22.06.2017


autor: Barbara Magdziarz

Członkowie Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Technikum Leśnym w Biłgoraju
im. Polskiego Towarzystwa Leśnego uczestniczyli w I Ekologicznym Forum Młodzieży, które odbyło się w dniach 9-10 czerwca 2017 roku w Puszczy Białowieskiej.
Tematyka spotkań Szkolnego Koła PTL ( w roku szkolnym 2016/17 było 13 spotkań) prowadzonych pod opieką Pani Barbary Magdziarz bardzo dobrze wpisała się w program forum, ponieważ na nich podjęto próbę odpowiedzi w formie debaty np.: „Co jest ważniejsze - przyroda czy człowiek”?, „ Czy wycinać Puszczę Białowieską, czy nie ?”, „ Czy myśliwi są wykonawcami zasad gospodarki łowieckiej?” itp.


Tak przygotowana reprezentacja szkoły ( najbardziej aktywnych członków PTL) w liczbie 32 uczniów pojechała do Białowieży na spotkanie z reprezentacjami innych szkół leśnych w Polsce, których organem prowadzącym jest Minister Środowiska. Zgodnie z programem Ekologicznego Forum Młodych mogliśmy osobiście zobaczyć, jak aktualnie wygląda Puszcza Białowieska. Posłuchać wypowiedzi Ministra Środowiska Jana Szyszko, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, Dziekana Duszpasterzy Leśników ks. Wiktora Ojrzyńskiego, pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz kilku polskich uczelni prowadzących badania na terenie Puszczy Białowieskiej. Celem spotkania przyszłych leśników kształcących się w najlepszych szkołach leśnych w Polsce była odpowiedź na pytanie – Co dalej z Puszczą Białowieską, która zatraciła już swój puszczański charakter? Najważniejsze tezy, które wypracowała młodzież brzmią następująco:
 
  1. Nie możemy zostawić przyrody samej sobie, ponieważ spowoduje to zubożenie Puszczy Białowieskiej w gatunki drzew, krzewów i zwierząt w niej dziko żyjących. Proponujemy prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej co doprowadzi do przywrócenia dawnego charakteru puszczy. To spowoduje, że będziemy Puszczą Białowieską mogli się chwalić, promować ją na cały świat, a okoliczna ludność będzie mogła czerpać z tego zyski.
  2. Należy jak najszybciej wyciąć martwe i chore drzewa uśmiercone przez kornika, bo jeśli tego nie zrobimy, pojawią się w Puszczy pożary i inne szkodliwe czynniki niszczące nasze narodowe dziedzictwo.
  3. Powinniśmy przekonywać społeczeństwo do sensowności działań polskich leśników, ponieważ tylko one są zgodne z prawami przyrody i tylko one mogą uratować naszą puszczę. Obserwujemy ją od wielu lat i uczymy się jej praw co pozwala nam wyciągnąć wnioski i przewidzieć jej dalszy los.
  4. Praca leśników jest oparta na podstawowych zasadach ekologii, dlatego konflikt leśników z ekologami jest dla nas nie zrozumiały. Powinniśmy ten konflikt załagodzić, ale jedyną drogą wyjścia są negocjacje. Należy przywrócić właściwe znaczenie słowu ekologia i uczyć się ekonegocjacji.
  5. Powinno się kłaść większy nacisk na edukację młodzieży, która jest przyszłością narodu i pozwalać na jej swobodne wypowiadanie się.


        

Uczniowie Technikum Leśnego w Biłgoraju są bardzo wdzięczni za zorganizowanie I Ekologicznego Forum Młodzieży w Białowieży, ponieważ była to możliwość nauki leśnictwa w terenie (nic nie jest w stanie zastąpić widoku umierającej puszczy jaki tam zobaczyliśmy), porozmawiać z leśnikami pracującymi aktualnie w Lasach Państwowych i Straży Leśnej, a przede wszystkim zintegrować się z uczniami innych szkół leśnych Polski. Mamy nadzieję, że to spotkanie i tezy, które tam wypracowaliśmy, przyczynią się do uratowania naszego dziedzictwa narodowego, jakim jeszcze jest Puszcza Białowieska. Bardzo chętnie weźmiemy udział w kolejnych spotkaniach tego typu.


         

 



"1000 drzew na minutę" w Rudniku
Opublikowano: 19.05.2017


autor: Tomasz Maślach

W dniu 25 kwietnia 2017 roku Koło PTL Odział w Lublinie działające przy Nadleśnictwie Rudnik uczestniczyło w kampanii promocyjnej  "Sadzimy 1000 drzew na minutę". W akcję sadzenia swój wymierny wkład wnieśli uczniowie Zespołu Szkół w Krzeszowie, którzy na terenie leśnictwa Groble wspólnie z leśnikami posadzili na zrębie 2 tys. sadzonek sosny.
Nadleśnictwo Rudnik również w poprzednich latach organizowało "Akcję sadzonka" i z pewnością tego typu działania z udziałem lokalnej społeczności będą kontynuowane w przyszłości.